475
edits
(→Current projection: 213! 26 countries.) |
|||
Line 45: | Line 45: | ||
|+Supranational projections | |+Supranational projections | ||
|- | |- | ||
! Quota !! NA !! Europe !! Japan† !! Top 32 | ! Quota !! NA !! Europe !! Japan† !! Top 32, RoW, <br/>Invites | ||
|- | |- | ||
| Basic || 40 || 70 || 80 || 50 | | Basic || 40 || 70 || 80 || 50 | ||
|- | |- | ||
| | | Confirmed (July 21) || 40 || 63 || 80+1 || 14+15 | ||
|- | |- | ||
| | | Remaining (July 21) || 0 || 7 || -1 || 21 | ||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 61: | Line 59: | ||
! Quota !! Top 32 !! Dedicated !! Total !! Current | ! Quota !! Top 32 !! Dedicated !! Total !! Current | ||
|- | |- | ||
| USA || | | USA || 0 || 36 || 36 || '''36 (+1 inv.)''' | ||
|- | |- | ||
| CAN || 0 || 3 || 3 || bgcolor="#ddffcc" | '''3''' | | CAN || 0 || 3 || 3 || bgcolor="#ddffcc" | '''3''' | ||
Line 67: | Line 65: | ||
| MEX || 0 || 1 || 1 || bgcolor="#ddffcc" | '''1''' | | MEX || 0 || 1 || 1 || bgcolor="#ddffcc" | '''1''' | ||
|- bgcolor="#bbbbbb" | |- bgcolor="#bbbbbb" | ||
| '''North America''' || | | '''North America''' || 0 || 40 || '''40''' || '''40 (+1 inv.)''' | ||
|- | |- | ||
| RUS || 0 || 12 || 12 || bgcolor="#ffccbb" | '''7''' | | RUS || 0 || 12 || 12 || bgcolor="#ffccbb" | '''7''' | ||
Line 73: | Line 71: | ||
| DEN || 3 || 6 || 9 || bgcolor="#ddffcc" | '''9''' | | DEN || 3 || 6 || 9 || bgcolor="#ddffcc" | '''9''' | ||
|- | |- | ||
| GER || 1 | | GER || 1 || 5 || 6 || bgcolor="#ffeecc" | '''6''' | ||
|- | |- | ||
| GBR || 2 || | | GBR || 2 || 6 || 8 || bgcolor="#ffeecc" | '''8 (+1 inv.)''' | ||
|- | |- | ||
| NED || 0 || | | NED || 0 || 5 || 5 || bgcolor="#ffeecc" | '''5''' | ||
|- | |- | ||
| POL || 1 || 5 || 6 || bgcolor="#ffeecc" | ''' | | POL || 1 || 5 || 6 || bgcolor="#ffeecc" | '''6''' | ||
|- | |- | ||
| AUT || 0 || 5 || 5 || bgcolor="#ddffcc" | '''5 (+1 inv.)''' | | AUT || 0 || 5 || 5 || bgcolor="#ddffcc" | '''5 (+1 inv.)''' | ||
|- | |- | ||
| FIN || 1 || | | FIN || 1 || 5 || 6 || bgcolor="#ddffcc" | '''6''' | ||
|- | |- | ||
| FRA || 0 || 5 || 5 || bgcolor="#ddffcc" | '''5 (+2 inv.)''' | | FRA || 0 || 5 || 5 || bgcolor="#ddffcc" | '''5 (+2 inv.)''' | ||
|- | |- | ||
| SVK || 0 || | | SVK || 0 || 4 || 4 || bgcolor="#ddffcc" | '''4''' | ||
|- | |- | ||
| SWE || 0 || 3 || 3 || bgcolor="#ddffcc" | '''3''' | | SWE || 0 || 3 || 3 || bgcolor="#ddffcc" | '''3''' | ||
|- | |- | ||
| UKR || 0 || | | UKR || 0 || 5 || 5 || bgcolor="#ddffcc" | '''5''' | ||
|- | |- | ||
| HUN || 0 || 1 || 1 || bgcolor="#ddffcc" | '''1''' | | HUN || 0 || 1 || 1 || bgcolor="#ddffcc" | '''1''' | ||
|- | |- | ||
| SUI || 0 || 1 || 1 || bgcolor="#ddffcc" | '''1''' | | SUI || 0 || 1 || 1 || bgcolor="#ddffcc" | '''1''' | ||
|- bgcolor="#bbbbbb" | |- bgcolor="#bbbbbb" | ||
| '''Europe''' || | | '''Europe''' || 8 || 70 || '''78''' || '''71 (+4 inv.)''' | ||
|- bgcolor="#bbbbbb" | |- bgcolor="#bbbbbb" | ||
| '''JPN (Japan)†''' || | | '''JPN (Japan)†''' || 0 || 80 || '''80''' || '''80 (+1 unknown)''' | ||
|- | |||
| ARG || 0 || 1 || 1 || '''1''' | |||
|- | |||
| AUS || 0 || 2 || 2 || '''2''' | |||
|- | |||
| BRA || 0 || 1 || 1 || '''1''' | |||
|- | |||
| CHN || 0 || 4 || 4 || '''4''' | |||
|- | |||
| IRN || 0 || 1 || 1 || '''1''' | |||
|- | |||
| KOR || 0 || 1 || 1 || '''1''' | |||
|- | |||
| NOR (non-EMA) || 0 || 1 || 1 || '''1''' | |||
|- | |- | ||
| | | SGP || 0 || 4 || 4 || '''4''' | ||
|- bgcolor="#bbbbbb" | |- bgcolor="#bbbbbb" | ||
| '''Rest of World''' || 0 || | | '''Rest of World''' || 0 || 15 || '''15''' || '''15 (+6 inv.)''' | ||
|- bgcolor="#dddddd" | |- bgcolor="#dddddd" | ||
| colspan=3 | '''Total''' || '''240''' || ''' | | colspan=3 | '''Total''' || '''240''' || '''212 (+1 unknown)''' | ||
|} | |} | ||
edits