1,722
edits
Line 289: | Line 289: | ||
The following chart shows their differences on judging a valid paarenchan state: | The following chart shows their differences on judging a valid paarenchan state: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" style="display:inline-table; margin-right:8px; white-space:nowrap;" | ||
|- | |- | ||
! rowspan="2" | Round !! rowspan="2" | Honba<br/>counter !! rowspan="2" | Player's<br/>wind !! colspan="2" | Paarenchan counter | ! rowspan="2" | Round !! rowspan="2" | Honba<br/>counter !! rowspan="2" | Player's<br/>wind !! colspan="2" | Paarenchan counter | ||
Line 309: | Line 309: | ||
| 3 honba || 7 | | 3 honba || 7 | ||
|- | |- | ||
| 4 honba || | | 4 honba || style="background-color:#ddd;" | '''8''' | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="display:inline-table; margin-right:8px; white-space:nowrap;" | |||
|- | |||
! rowspan="2" | Round !! rowspan="2" | Honba<br/>counter !! rowspan="2" | Player's<br/>wind !! colspan="4" | Paarenchan counter | |||
|- | |||
! colspan="2" | Def. 2 !! colspan="2" | Def. 3 | |||
|- | |||
| East 1 R. || 0 honba || North || rowspan="7" | - || rowspan="7" | Ryuukyoku || rowspan="7" | - || rowspan="7" | Ryuukyoku | |||
|- | |||
| East 2 R. || 1 honba || West | |||
|- | |||
| East 3 R. || 2 honba || South | |||
|- | |||
| East 4 R. || 3 honba || East | |||
|- | |||
| South 1 R. || 4 honba || North | |||
|- | |||
| South 2 R. || 5 honba || West | |||
|- | |||
| South 3 R. || 6 honba || South | |||
|- | |||
| rowspan="8" | South 4 R. || 7 honba || rowspan="8" | East<br/>(dealer) || 1 || rowspan="8" | Agari || 1 || rowspan="2" | Agari | |||
|- | |||
| 8 honba || 2 || 2 | |||
|- | |||
| 9 honba || 3 || 3 || Tenpai | |||
|- | |||
| 10 honba || 4 || 4 || rowspan="2" | Agari | |||
|- | |||
| 11 honba || 5 || 5 | |||
|- | |||
| 12 honba || 6 || 6 || rowspan="2" | Tenpai | |||
|- | |||
| 13 honba || 7 || 7 | |||
|- | |||
| 14 honba || style="background-color:#ddd;" | '''8''' || style="background-color:#ddd;" | '''8''' || Agari | |||
|} | |} | ||